اثر سیگار بر چشم

 

 

 

 

 

اکنون زمان آن فرا رسیده که سیگار خود را خاموش کنید.
بر اساس تحقیقات سیگار عوارض جانبی متعددی بر چشم و سیستم بینائی دارد.
دود سیگار و تنباکو ریسک فاکتور مهم شناخته شده در بسیاری از بیماری ها، هم در زنان و هم در مردان نظیر: بیماری های قلبی عروقی، تنفسی و بد خیمی ها محسوب می شود.  سیگار اثرات مخرب چشمی نیز دارد. ثابت شده که سیگار در بسیاری از بیماری های شایع و وخیم چشم نطیر: پوسیدگی لکه زرد شبکیه ناشی از سن ( دژنرسانس ماکولا)، گلوکوم (آب سیاه) ، کاتاراکت(آب مروارید) و تنبلی چشم (آمبلیوپی) به عنوان ریسک فاکتور (عامل خطرساز) محسوب می شود. بسیاری از این بیماری ها منجر به کاهش غیر قابل برگشت بینائی می شوند.
سیگار باعث کاهش سطح سرمی مواد آنتی اکسیدان می شود. این مواد وظیفه محافظت از سلولهای شبکیه چشم را بر عهده دارند. سیگار باعث تخریب لایه محافظ مابین شبکیه و عروق خونی شده و منجر به کاهش خونرسانی، تحریک و ایجاد بافت اسکار (جوشگاه) می شود. همچنین سیگار باعث می شود که بدن در معرض رادیکال های آزاد قرار گیرد که باعث آسیب سلولی و نرسیدن مواد مغذی به شبکیه و عدسی می شود. محققین بر این باورند که سیگار باعث افزایش شانس بروز انواعی از آب مروارید می شود. منواکسید کربن دود سیگار باعث کاهش اکسیژن رسانی و در نتیجه افت دید در شب می شود. سیگار کشیدن تولید سیانید کرده که برای شبکیه سمی است و ممکن است منجر به مشکلی بنام آمبلوپی مسمومیت ((Toxic Amblyopia  شود. آمبلیوپی (تنبلی چشم) یعنی کاهش بینائی، بدون ارتباط با  تغییرات ساختمانی قابل رویت در چشم؛ به گفته دیگر چشم از نظر ساختمان ظاهری طبیعی است اما فرد بینائی خوبی ندارد.
در دو مطالعهکه اخیرا در مجله انجمن پزشکی آمریکا منتشر شده ، 50000سیگاری طی حدود 12 سال تحت نظر قرار گرفتند. در این مطالعات، مشاهده شد که در افراد سیگاری و افرادی که با سیگاری ها زندگی می کنند پوسیدگی لکه زرد شبکیه ناشی از سن ، دو تا سه برابر بیشتر ایجاد می شود. حتی در کسانی که بیش از 15 سال قبل سیگار را ترک کرده بودند نیز به میزان قابل توجهی ریسک بالاتر بود. مشکل چشمی دیگر مرتبط با سیگار، آب مروارید است. بر اساس یکی از مطالعاات اخیر بر روی 3600 نفر، شیوع آب مروارید در افرادی در مقایسه با غیر سیگاریها 40% بیشتر است.
 
 
 
در پایان چنین نتیجه میگیریم که: یافته های تجربی  ارتباط بین مصرف سیگار و بعضی از بیماری های چشمی را اثبات می کند.

 

ساختمان چشم
بیماریهای چشم
جراحی های چشم
جراحی اصلاح عیوب انکساری (لیزیک، لازک، پی آر کی و ....)

داستان پیدایش و تکامل عینک

اثرات مضر اشعه ماوراء بنفش نور خورشید بر چشم انسان

حفاظت از چشم در برابر نور آفتاب تابستان

انتخاب عینک طبی

انتخاب عینک آفتابی مناسب

لنزهای تماسی Contact Lenses

نحوه اصلاح بینائی با عینک و لنز تماسی

ارتوکراتولوژی(شکل دهی مجدد قرنیه با لنز تماسی)

خستگی چشم در هنگام کار با کامپیوتر

شرایط چشمی معافیت از سربازی(آیین نامه جدید معاینه و معافیت پزشکی خدمت سربازی )

گواهینامه رانندگی

روز جهانی بینایی

چهارشنبه سوری و نکات ایمنی(بیایید با رعایت نکات ایمنی، شب چهارشنبه شاد اما کم خطری راتجربه کنیم!)

سیگار و چشم( اثرات مضر سیگار بر قسمتهای مختلف چشم)

الکل و چشم (تأثیر الکل برسیستم بینایی)

حاملگی و چشم (تغییرات و بیماریهای چشم در زمان حاملگی  Pregnancy & Eye)

داروی راکوتان و چشم

بنیانگذار علم چشم پزشکی در ایران(پروفسور محمدقلی شمس)

باورهای درست و نادرست درباره چشم

سر درد و چشم Headache & Eye