حاملگی و چشم Pregnancy & Eye

در طی حاملگی، به علت تأثیرات هورمونی جفت، تغییرات فیزیولوژی متعددی در بدن اتفاق می افتد( مواد غذائی و اکسیژن از طریق جفت از مادر به جنین منتقل می شود.). این هورمونهای جفتی بر روی اکثر ارگان های بدن من جمله چشم اثر می گذارند. در طی این مطلب ابتدا به تغییرات فیزیولوژیک (طبیعی) و سپس به تغییرات پاتولوژیک(غیرطبیعی) خواهم پرداخت و در پایان بحث در مورد داروهای چشمی اثر گذار بر جنین (چه از طریق شیردهی و چه از طریق جفت) صحبت خواهم کرد.

تفییرات فیزیولوژیک:
1.در طی حاملگی فشار طبیعی داخل چشم (فشار مایع داخل چشم) ممکن است بدلیل تفییرات هورمونی و تغییرات گردش خون اندکی کاهش یابد. این وضعیت می تواند در بیماری که گلوکوم (آب سیاه) دارد مزیتی محسوب شود.
2.بعلت احتباس مایع در بافت های چشمی، (بخصوص در طی سه ماهه آخر حاملگی ) حس قرنیه چشم مادر به میزان قابل توجهی کاهش می یابد. این وضع می تواند در فردی که از لنز تماسی استفاده می کند، باعث بروز مشکلاتی شود و باعث آسیب قرنیه بیش از حد نرمال شده و منجر به قرمزی مزمن چشم، تحریک چشم و عدم تحمل لنز تماسی شود.
3.بعلت تمایل به احتباس مایع در بافت های چشمی، نمره عینکتان ممکن است کم یا زیاد شود. قابل ذکر است که این تغیرات موقتی بوده و طی ماهههای آخر حاملگی و حد اقل شش هفته اول پس از زایمان نیاز به معاینه مجدد چشم و تعویض عینک ندارید.
 
تأثیرات پاتولوژیک:
1.بیماران دیابتی باید حد اقل سالی یک بار توسط چشم پزشک معاینه شوند و از آن جائیکه در زنان حامله بدلیل اثر هورمون های مترشحه از جفت در طی حاملگی، بیماری های چشمی ناشی از دیابت وخیم تر می شود، معاینات چشم پزشکی به دفعات بیشتری لازم است. در طی حاملگی، مراحل ابتدایی رتینوپاتی دیابتی معمولا پیشرفتی ندارد اما مراحل پیشرفته رتینوپاتی دیابتی ( بخصوص نوع پرولیفراتیو) تمایل به پیشرفت دارد.بنابراین بسیار مهم است که خانمهایی که دچار دیابت پیشرفته هستند، قبل از تصمیم گیری برای ازدواج و حاملگی از وضعیت چشم ها و بینائی خود مطلع شوند؛ لذا قبل از هر گونه تصمیمی، معاینه و مشاوره توسط چشم پزشک الزامی است.
تغییرات چشمی پیشرفته دیابتی یا رتینوپاتی پرولیفراتیو، باید قبل از تصمیم به حاملگی درمان شود.
2.در حاملگی انعقاد پذیری خون افزایش می یابد؛ این بدان معنی است که خون شما براحتی در برابر تغییرات خاصی در ترکیب اجزا خون تمایل به لخته شدن دارد. بنابراین حائز اهمیت است که خانمهای حامله، فعالیت نسبی و تحرک داشته باشند تا جریان خون در بعضی از نواحی بدن کند نشود و در نتیجه از لخته شدن خون در رگهای مغزی ( که می تواند منجر به ایجاد نقائصی در میدان بینائی و سایر عوارض وخیم مغزی شود)، جلوگیری گردد.
3.در بعضی از زنان حامله بخصوص در طی سه ماهه اول و دوم فشار خون سیستمیک خیلی بالا می رود که به آن اصطلاحا پره-اکلامپسی یا مسمومیت حاملگی می گوئیم. این مسئله باعث بروز رتینوپاتی ناشی از فشار خون توأم با خونریزی داخل پرده شبکیه چشم می شود که در صورت عدم درمان می تواند منجر به کاهش بینائی ماندگار شود.
4."ملانوم بدخیم" یکی از انواع سرطانهای رنگدانه دار پوستی است که تمایل دارد در طی حاملگی مهاجم تر باشد. این نوع سرطان همچنین می تواند در داخل چشم رشد کند و تحت تأثیر هورمونهای حاملگی رشد آن تسریع می شود.
5.انواع خاصی از تومورهای غده هیپوفیز ممکن است طی حاملگی رشد ناگهانی داشته باشند و برای اولین بار خود را نشان دهند؛ و به علت فشار بر راهها و عصب بینائی باعث بروز سردرد، کاهش بینائی و نقاط کور در میدان بینائی شوند.
 
داروهای چشمی موثر بر جنین و شیرخوار:    
1.هر کدام از قطره های چشمی موضعی بتا بلوکر (مهار کننده گیرنده های بتا در چشم) یا دیورتیک ها(داروهای ادرار آور) که در درمان گلوکوم (آب سیاه ) استفاده می شوند؛ می توانند باعث زایمان زودرس شده و یا از طریق شیر مادر به کودک شیر خوار منتقل شده و بر قلب کودک اثر بگذارند ؛ بنابراین مصرف این داروها در طی حاملگی و شیردهی مجاز نیست. لذا در صورتیکه از این داروها مصرف می کنید با چشم پزشکتان مشورت کنید.
2.اگر از هر گونه داروی دیگری در طی دوران حاملگی استفاده می کنید، در مورد بی خطر بودن ادامه مصرف دارو، موضوع را با چشم پزشکتان در میان بگذارید و همیشه در مراجعه به چشم پزشکتان در صورت حاملگی ایشان را مطلع کنید تا داروهای تجویز شده برای شما و جنینتان، بی خطر و بی ضرر باشد.

 

ساختمان چشم
بیماریهای چشم
جراحی های چشم
جراحی اصلاح عیوب انکساری (لیزیک، لازک، پی آر کی و ....)

داستان پیدایش و تکامل عینک

اثرات مضر اشعه ماوراء بنفش نور خورشید بر چشم انسان

حفاظت از چشم در برابر نور آفتاب تابستان

انتخاب عینک طبی

انتخاب عینک آفتابی مناسب

لنزهای تماسی Contact Lenses

نحوه اصلاح بینائی با عینک و لنز تماسی

ارتوکراتولوژی(شکل دهی مجدد قرنیه با لنز تماسی)

خستگی چشم در هنگام کار با کامپیوتر

شرایط چشمی معافیت از سربازی(آیین نامه جدید معاینه و معافیت پزشکی خدمت سربازی )

گواهینامه رانندگی

روز جهانی بینایی

چهارشنبه سوری و نکات ایمنی(بیایید با رعایت نکات ایمنی، شب چهارشنبه شاد اما کم خطری راتجربه کنیم!)

سیگار و چشم( اثرات مضر سیگار بر قسمتهای مختلف چشم)

الکل و چشم (تأثیر الکل برسیستم بینایی)

حاملگی و چشم (تغییرات و بیماریهای چشم در زمان حاملگی  Pregnancy & Eye)

داروی راکوتان و چشم

بنیانگذار علم چشم پزشکی در ایران(پروفسور محمدقلی شمس)

باورهای درست و نادرست درباره چشم

سر درد و چشم Headache & Eye