لنزهای تماسی Contact Lenses

 

میلیونها نفر در سرتاسر دنیا از لنز تماسی استفاده می کنند؛ به عنوان نمونه فقط در آمریکا بیش از 24 میلیون نفر از لنز تماسی استفاده می کنند. بستگی به طرز زندگی، تمایلتان و وضع سلامت چشمانتان،اگر بدرستی از لنزتان مراقبت و نگهداری کنید،  لنز تماسی می تواند جایگزین مناسبی برای عینکتان باشد.

لنز تماسی چیست؟
کنتکت لنزها دیسکهای انحنا دار پلاستیکی نازک و شفافی هستند که روی لایه اشکی سطح قرنیه چشم شناورمی شوند. زمانی که از لنز تماسی استفاده می کنید، احساس راحتی و شفافیت بینائی در گرو سلامت سطح قرنیه و لایه اشکی است. لنز های تماسی برای اصلاح همان عیوب انکساری که عینک اصلاح می کند، بکار می روند که عبارتند از:
 • میوپی(نزدیک بینی)
 • هایپروپی(دور بینی)
 • آستیگماتیسم
 • پیرچشمی
مزایای لنزهای تماسی:
 • استفاده از آنها راحت و آسان است.
 • مه آلوده یا بخار گرفته نمی شوند.
 • لنر تماسی دیده نمی شود؛ در نتیجه فرد ظاهر زیباتری دارد.
 • در بعضی از افراد کاهش بینایی با لنز بهتراز عینک اصلاح می شود.
 • در ورزشکاران استفاده از لنز مناسب تر است.
 • با عینک فرد فقط روبرو را خوب می بیند و برای دیدن اطراف باید سر خود را بچرخاند؛ در صورتی که لنز تماسی همراه چشم می چرخد و فرد در تمام جهات بینایی خوبی دارد.
 • در افراد نزدیک بینی که شماره چشم بالایی دارند، به علت خاصیت فیزیکی شیشه عینک کوچک نمایی ایجاد می کند؛ در نتیجه هم فرد اشیاء را کوچکتر می بیند و هم از پشت شیشه عینک چشمها ریزتر به نظر می رسند.
 • در افراد دور بینی که شماره چشم بالایی دارند، نیز به علت خاصیت فیزیکی شیشه عینک درشت نمایی ایجاد می کند؛ در نتیجه هم فرد اشیاء را بزرگتر می بیند و هم از پشت شیشه عینک چشمها درشتتر به نظر می رسند.
 • عینک باعث احساس سنگینی روی پل بینی یا گوش می شود؛ در حالی که لنز چنین مشکلی را ندارد.
 • در بعضی از افراد ممکن است پوست پل بینی، شقیقه ها و یا پشت گوش نسبت به عینک حساسیت داشته باشد؛ در نتیجه فرد دچار آلرژی پوستی در این نواحی شود.
 • تصحیح آستیگماتیسمهای نامنظم
 • کاهش آنیزومتروپیا (تفاوت در مقدار نمره عینک دو چشم) و آنیزوکوفیا (تفاوت در اندازه تصاویر در دو چشم)
 • عدم ایجاد اسکوتوم حلقوی که در نمرات دوربینی زیاد پیش می‌آید به‌خصوص در افرادی که عمل جراحی آب مروارید انجام داده و فعلاً از عینک استفاده می‌نمایند این اسکوتوم مشاهده می‌شود .
 
 
 
معایب لنزهای تماسی:
    نیاز به مراقبت و نگهداری بیشتری دارند.
در موارد نادری ممکن است به علت استفاده طولانی مدت و یا عدم رعایت بهداشت عفونت چشم ایجاد شود.
 
انواع لنز تماسی
 
لنز های تماسی به طرق مختلفی تقسیم بندی می شوند:
1-      بر اساس نوع ماده ای که لنز از آن ساخته شده است به دو نوع تقسیم می شوند:
الف – لنزهای تماسی نرم   Soft contact lenses
ب – لنزهای تماسی سخت نافذ اکسیژن   Rigid gas permeable (RGP) contact lenses

 

2- بر اساس اصلاح نوع عیوب انکساری به سه گروه تقسیم می شوند:
الف- کروی (برای اصلاح دور بینی و یا نزدیک بینی)
ب- توریک (برای اصلاح آستیگماتیسم)
ج- دو کانونی (برای اصلاح پیرچشمی)
 
3-     بر اساس برنامه زمانی استفاده از آنها، به دو گروه تقسیم می شوند:
الف- لنزهای روزانه Daily Wear
ب- لیز های طولانی مدت یکبار مصرف Disposables
 
4- بر اساس رنگ به دو گروه تقسیم می شوند:
الف- لنزهای رنگی زیبایی Cosmetic tints
ب-  رنگ زمینه های لنز برای بهتر دیده شدن آن بهنگام گذاشتن و برداشتن  Visibility tints
 
مواد پلاستیکی مختلفی برای ساخت لنزهای تماسی استفاده می شود، اما اساسا دو نوع لنز تماسی وجود دارد: سخت و نرم.
 
لنزهای تماسی نرم
لنزهای تماسی نرم که اغلب لنزهای هیدروفیل (آب دوست) نیز نامیده می شوند، شامل طیف وسیعی از لنزهای تماسی موجود می باشند. لنزهای تماسی نرم قادر به اصلاح نزدیک بینی، دور بینی و آستیگماتیسم می باشند. این لنزها بسیار نازک بوده و سطح قرنیه را بطور کامل می پوشانند. جنس آنها از پلاستیک قابل انعطاف است و آب بیشتری را جذب می کنند و در نتیجه اکسیژن بیشتری به قرنیه می رسد.
لنز تماسی نرم به علت راحتی آن، برای اکثرموارد مناست است و شامل انواع زیر است:
لنز های نرم روزانه: این لنز ها ارزان ترین نوع هستند. این لنزها شب، هنگام خواب برداشته می شوند و صبح روز بعد مجددا در چشم گذاشته می شوند. این لنزها را نباید طولانی مدت (حداکثر 18 ساعت در روز) استفاده کرد.
لنزهای طولانی مدت:این لنزها را می توان شب ها موقع خوابیدن نیز استفاده کرد اما باید حداقل هفته ای یک بار آنها را از چشم در آورد و کاملا تمیز و ضد عفونی کرد. بدلیل احتمال بیشتر عفونت قرنیه (با هر شب خوابیدن بیشتر با لنز)، این لنزها کمتر پیشنهاد می شوند.
لنزهای یکبار مصرف: این لنزها گرانتر بوده ولی مناسب تر و راحت تر هستند.این لنز ها شب هنگام در آورده می شوند و صبح روز بعد دوباره در چشم گذاشته می شوند. این لنز ها هفته ای و یا ماهی یکبار دور انداخته و با لنز نو جایگزین می شوند.این لنزها گاهی برای افرادی که آلرژی دارند و یا در کسانی که زود لنزشان رسوب می گیرد، پیشنهاد می شوند. لنز های رنگی و توریک نیز می توانند از نوع یک بار مصرف باشند.
لنز تماسی رنگی: این لنز ها رنگ چشم شما را تغییر می دهند.
لنز های توریک: این لنز ها می توانند آستیگماتیسم را اصلاح کنند اگرچه گاهی اوقات بخوبی لنز سخت نافذ اکسیژن قادر نخواهند بود که آستیگماتیسم را اصلاح کنند. قیمت این لنزها معمولا گرانتر از سایر انواع لنزهای نرم است.
لنز های دو کانونی : زمانی که فرد پا به سن می گذارد، چون عدسی طبیعی چشمش مثل گذشته قادر به تغییر شکل و تطابق نیست، فاصله نزدیک را نمی تواند بخوبی گذشته ببیند؛ لذا برای دید نزدیک نیاز به اصلاح دارد.این پدیده شایع "پیرچشمی" نامیده می شود. پیرچشمی به یکی از سه طریق زیراصلاح می شود: می توانید برای اصلاح دید دور از لنز تماسیتان استفاده کنید و برای دیدن اشیاء فاصله نزدیک، از عینک نزدیک (عینک پیرچشمی) استفاده کنید.
یک چشم را برای دید دور و چشم دیگر را برای دید نزدیک با لنز تماسی اصلاح کنید. این روش بنام "دید تک چشمی" نامیده می شود و در اکثر افراد مناسب است ولی در همه افراد دلچسب و قابل قبول نیست. برای اینکه بدانید که دید تک چشمی برای شما مناسب است یا خیر؟ بایدیک دوره آزمایشی این روش را امتحان کنید.
می توانید از "لنز های دو کانونی" استفاده کنید که برای اصلاح دید دور و نزدیک طراحی شده اند. بهر حال این لنز ها گرانتر هستند و در همه افراد بینائی رضایت بخشی ایجاد نمی کنند.
لنزهای پانسمانی یا بانداژ: استفاده اختصاصی دیگر لنزهای تماسی نرم، لنزهای پانسمانی یا بانداژ است که به منظور پوشاندن سطح قرنیه استفاده می شوند و پس از جراحت سطح قرنیه و یا پس از انجام عمل جراحیبه کار می روند. از لنز تماسی در شیر خواراننیز استفاده می شود. از لنز های نافذ گاز، در کسانیکه به علت صدمه یا بیماری قرنیه نامنظم دارند، استفاده می شود. از لنز های رنگی خاصی برای بهتر شدن ظاهر چشم معیوب، و یا برای کاهش اذیت ناشی از نوراستفاده می شود.
 
مزایا و معایب لنزهای تماسی نرم
 
مزایای لنزهای تماسی نرم عبارتند از:
 • در مقایسه با لنزهای تماسی سخت نافذ اکسیژن، راحت تر هستند.
 • کسانی که برای اولین بار از لنز تماسی استفاده می کنند، به لنز تماسی نرم زودتر عادت می کنند.
 • باپلک زدن از چشم به بیرون پرتاب نمی شوند.
 • در مقایسه با لنزهای تماسی سخت نافذ اکسیژن، با لنزهای تماسی نرم حساسیت به نور کمتر است.
 
معایب لنزهای تماسی نرم عبارتند از:
 • در مقایسه با لنزهای تماسی سخت نافذ اکسیژن، لنزهای تماسی نرم عمر کمتری دارند.
 • نیاز به مراقبت بیشتری دارند.
 • لنزهای تماسی نرم ممکن است باعث خشکی چشم شوند.
 • مستعد رسوب پروتیین بر روی لنز هستند که باعث کاهش کارایی لنز می شود.
 
روش صحیح گذاشتن لنزهای تماسی نرم در چشم
دست ها بطور کامل با آب و مایع دستشویی، شستشو و آبکشی شود. لازم نیست که دستتان را خشک کنید؛ چون ممکن است پرز حوله به لنزتان بچسبد.
 
 • لنز را ازجالنزی درآورده و مطمئن شوید که تمیز است.
   
 • لنز را روی انگشت اشاره دست راستتان قرار دهید( افراد چپ دست روی انگشت اشاره دست چپ قرار دهند).
 • مطمئن شوید که لنزتان پشت و رو نشده باشد.
   
·         پلک بالا را با انگشت دست چپتان نگهدارید.
·         با انگشت میانه دست راستتان پلک پایین را بطرف پایین بکشید.
 
·         در حالیکه هر دو چشمتان باز است، مستقیم به سمت روبرو نگاه کنید و لنز را به آرامی روی سطح چشمتان بگذارید.
·         ابتدا پلک پایین را رها کرده و سپس پلک بالا را تدریجا رها کنید.
 
روش صحیح برداشتن لنزهای تماسی نرم از چشم
دست ها بطور کامل با آب و مایع دستشویی، شستشو و آبکشی شود. لازم نیست که دستتان را خشک کنید؛ چون ممکن است پرز حوله به لنزتان بچسبد.
 
پلک بالا را با انگشت دست چپتان نگهدارید.
 
 
 
با انگشت میانه دست راستتان پلک پایین را بطرف پایین بکشید.
 
 • با انگشت اشاره و شست دست راستتان لنز را به ملایمت گرفته و از چشم خارج کنید.
چگونه می توان دانست که لنز پشت و رو شده است؟
یک راه این است که اگر لنز را روی سر انگشت اشاره دستتان بگذارید و مقابل صورتتان بگیرید؛ اگر لنز درست باشد، به شکل نیمکره دیده می شود و اگر پشت و رو باشد، لبه های لنز شبیه به چتری که وارونه شده باشد به پایین خم می شود.
 
لنز درست لنز پشت و رو
                            
راه دیگر این است که وقتی که لنز را در چشمتان می گذارید؛ اگر احساس ناراحتی می کنید و لنزتان با پلک زدن حرکت غیر عادی دارد، احتمالا آنرا پشت و رو گذاشته اید.
راه سوم این است که بین انگشت اشاره و انگشت شست لنز را تا کنید؛ اگر به شکل لوله خم شد، لنز درست است است ولی اگر به شکل "V" خم شد، لنز پشت و رو است.
 
روش تمیز کردن لنز تماسی نرم
لنزهای تماسی نرم بسیار ظریف هستند و باید با احتیاط و دقت دستکاری شوند وگرنه ممکن است آسیب ببینند. تمیز کردن لنز نرم شامل سه مرحله است: پاک کردن، شستشو و ضد عفونی
 
 
 
 
 
پاک کردن- پس از درآوردن لنز از چشم، با محلول پاک کننده آنرا بخوبی پاک کنید.
 
 
شستشو- پس از پاک کردن لنز، بدقت لنز را با محلول شستشو دهنده آبکشی کنید.
 
 
ضد عفونی کردن- لنز پاک شده را در جالنزی محتوی محلول ضد عفونی کننده نگهداری کنید.
 
 
لنز های سخت نافذ گاز یا Rigid gas permeable (RGP) contact lenses
 
کنتکت لنزهای سخت(هارد) از ماده ای به نام PMMA ساخته می شوند و اولین بار در سالهای 1960 ساخته شدند؛ اما امروزه به ندرت استفاده می شوند. امروزه از لنز های سخت نافذ گاز یا Rigid gas permeable (RGP) contact lensesاستفاده می شود.در ساخت این لنز ها پلاستیک را با مواد دیگری نظیر سیلیکون و یا پلیمر های فلوئور ترکیب می کنند تا علاوه بر شکل گیری مناسب ، قدرت عبور اکسیژن را نیز داشته باشند. این لنز ها نسبت به لنزهای سخت قدیمی؛ رطوبت پذیری بالاتری دارند، راحت ترروی چشم تنظیم( فیت ) می شوند وخیلی راحت تر هستند.
زمانیکه قرنیه آستیگماتیسم دارد ، لنزهای سخت نافذ اکسیژن بهترین انتخاب هستند؛زیرا لنزهای نرم قادر نیستند که آستیگماتیسم را اصلاح و بینائی شفافی به فرد بدهند . همچنین در مواردی که چشم آلرژی دارد ویا تمایل دارد که روی لنز تماسی نرم پروتئین رسوب کند، لنز سخت نافذ گاز ارجح است.
لنز های سخت نافذ گاز اجازه عبور مستقیم اکسیژن از ورای لنز به قرنیه را می دهند. این لنز ها نسبت به لنزهای نرم کوچکتر بوده و از مواد غیر قابل انعطافتری ساخته شده اند که باعث می شود در ابتدا خیلی راحت نباشند. لنز های سخت نافذ گاز قادر به اصلاح نزدیک بینی، دوربینی و آستیگماتیسم هستند.
 
مزایا و محاسن لنز های سخت نافذ گاز
 
مزایای لنز های سخت نافذ گازعبارتند از:
·        در مقایسه با لنزهای تماسی نرم، لنز های سخت نافذ گاز دوام بیشتری دارند.
·        تمیز کردن و دستکاری آنها راحت تر است.
·        با لنز های سخت نافذ گاز شانس عفونت چشم ها کمتر است.
·        این لنزها کوچکترند و در نتیجه گذاشتن آنها راحت تر است.
 
معایب لنز های سخت نافذ گازعبارتند از:
·        با این لنزها در مقایسه با لنزهای نرم در ابتدا فرد احساس راحتی کمتری دارد.
·        باید مدتی صبر کرد تا به آنها عادت کنید.
·        احتمال جابجا شدن آنها در چشم بیشتر است.
 
روش صحیح گذاشتن لنزهای تماسی سخت نافذ گاز در چشم
دست ها بطور کامل با آب و مایع دستشویی، شستشو و آبکشی شود. لازم نیست که دستتان را خشک کنید؛ چون ممکن است پرز حوله به لنزتان بچسبد.
 
      
 • لنز را از جالنزی در آورده و مطمئن شوید که تمیز است.
   
 • لنز را روی انگشت اشاره دست راستتان طوری قرار دهید که سمت مقعر آن بالا باشد ( افراد چپ دست روی انگشت اشاره دست چپ قرار دهند).
 • چند قطره از محلول مرطوب کننده روی لنز بریزید.
·        پلک بالا را با انگشت دست چپتان بالا بکشید.       با انگشت میانه دست راستتان پلک پایین را بطرف پایین بکشید

 

 

·         در حالیکه هر دو چشمتان باز است، مستقیم به سمت روبرو نگاه کنید و لنز را به آرامی روی سطح چشمتان بگذارید.
·         پلک ها را به آرامی رها کرده و چشمانتان را ببندید.
روش صحیح برداشتن لنزهای تماسی سخت از چشم
قبل از برداشتن لنز، دست ها بطور کامل با آب و مایع دستشویی، شستشو و آبکشی شود.
·         گوشه خارجی پلک پایین را با انگشتتان به بیرون بکشید.
·         دست دیگرتان را زیر چشمتان بگیرید و پلک بزنید تا لنز بداخل دستتان پرتاب شود.
 
روش تمیز کردن لنز تماسی سخت نافذ گاز
تمیز کردن لنز نرم شامل سه مرحله است: پاک کردن، شستشو و ضد عفونی
 
 
 
 
 
پاک کردن- پس از درآوردن لنز از چشم، قطره ای از محلول پاک کننده را داخل سطح مقعر لنز بریزید و لنز را بین کف یک دست و انگشت اشاره دست دیگرتان به آرامی مالش دهید تا رسوبات سطح پشتی لنز بخوبی پاک و براشته شود.
شستشو- پیش از گذاشتن لنز در جالنزی، بدقت آنرا  با محلول شستشو دهنده آبکشی کنید.
ضد عفونی کردن- پس از پاک کردن و شسبشوی دستی، لنز را به مدت چند ساعت در جالنزی محتوی محلول ضد عفونی کننده قرار دهید تا رسوبات پروتیینی روی آن برداشته شود.
 
هزینه دریافتی برای لنز شامل جه خدماتی است؟
زمانیکه هزینه لنز تماسی را مقایسه می کنید باید ببینید که این هزینه شامل چه خدماتی است. در مطب چشم پزشکی این هزینه شامل معاینه کامل چشم پزشکی و فیت لنز می باشد. زمانی که لنز شما توسط چشم پزشک اندازه گیری ، فیت و تجویز می شود؛ با اصول علمی و با در نظر گزفتن تمام جوانب امر لنز شما تجویز می گردد تا در آینده دچار ضررهای جبران ناپذیر نشوید. اگر لنز شما پس از باز کردن معیوب یا نامناسب باشد، با لنز مناسب دیگری جایگزین می شود. استفاده خود سرانه و یا تجویز توسط افراد فاقد صلاحیت ممکن است منجر به آسیب های جدی و یا حتی نابینائی شود. لذا اکیدا توصیه می شود که لنز خود را بدون تجویز پزشک، خودسرانه از داروخانه ها و فروشگاه های کالای طبی و بخصوص از فروشگاه هایی که لنز های آرایشی عرضه می کنند، تهیه نکنید زیرا این لنزها فاقد استانداردهای لازم بوده و به چشم شما آسیب می رسانند.
 
 
استفاده از لنز تماسی چه خطراتی را به همراه دارد؟
لنزهایی که بخوبی تمیز و ضد عفونی نشوند، خطر عفونت چشم را افزایش می دهند. لنز هایی که کهنه باشند و یا بطور مناسب فیت نشده باشند، ممکن است باعث خراش سطح چشم شده و باعث کشیده شدن رگهای خونی بداخل قرنیه شوند.از آنجائیکه لنز در طول زمان می تواند تاب برداشته و شکل قرنیه نیز تغییر کند، فیت لنز و بررسی قدرت مناسب آن باید به فواصل زمانی منظم توسط چشم پزشک مورد ارزیابی قرار گیرد. برنامه ویزیت های آتی شما بر اساس وضعت چشمهایتان توسط پزشک معالج تعیین می شود.
هر قطره چشمی ممکن است با هر نوع لنز تماسی مغایرت داشته باشد. بهتراست که موقعی که لنز تماسی روی چشمتان است از هیج نوع قطره چشمی بجز قطره های مرطوب کننده که پزشکتان توصیه کرده، استفاده نکنید.
 
روش صحیح مراقبت از لنز تماسی چگونه است؟
هر وقت که لنز را از چشمتان بیرون می آورید باید قبل از استفاده مجدد آنرا تمیز و ضد عفونی کنید. پزشکتان بسته به نوع لنز، هر نوغ آلرژی که ممکن است چشمتان داشته باشید، و بسته به اینکه چشم شما تمایل به رسوب پروتئین بر روی لنزتان دارد یا ندارد؛ بهترین سیستم تمیز کردن لنز را توصیه خواهد کرد.
مراقبت از لنز شامل تمیز کردن جالنزی نیز می باشد زیرا جالنزی می تواند به عنوان منبع بالقوه عفونت به حساب آید. جالنزی باید با آب شستشو داده شود و خشک شده و تا گذاشتن مجدد لنز در آن خشک بماند.
لنزهای روزانه نباید موقع خواب استفاده شوند.
محلول های نمکی که در منزل تهیه می شوندتوأم با خطر جدی عفونت قرنیه هستند و نباید استفاده شوند.
نکات ایمنی در لنزهای تماسی
·        هرگز با لنز تماسی نخوابید؛ زیرا این کار 10 برابر شانس عفونت را افزایش می دهد.
·        همبشه قبل از دست زدن به لنزتان، دستها را با آب و صابون ملایم و یا مایع دستشویی شستشوی کامل دهید.
·        همیشه یک لنز را در چشمتان بگذارید و سپس لنز دیگرتان را از جالنزی در آورید تا با هم اشتباه نشوند.
·        قبل از گذاشتن لنز در چشمتان، همیشه کنترل کنید که لنز پشت و رو نباشد.
·         بعد از هر بار استفاده از لنز، طبق دستور پزشک معالج آنرا تمیز کرده و شستشو داده و ضدعفونی کنید.
·         هر بار از محلول نگهدارنده تازه استفاده کنید و هرگز از محلول مجددا استفاده نکنید.
·         همیشه جالنزی ها را تمیز کنید.
·         هرگز لنزهایتان را در سرم نمکی و یا آب نگهداری نکنید.
·         فقط از محلول لنزی که چشم پزشکتان توصیه کرده استفاده کنید.
·         هرگز از محلول لنز دیگران و یا محلول تاریخ گذشته استفاده نکنید.
·         زمانی که چشمتان خیلی خشک، قرمز یا تحریک شده است، لنزها را از چشمتان درآورید.
·         بیش از مدت مجاز از لنز استفاده نکنید و از دستورات زمانی پزشک معالج پیروی کنید.
·         با لنز تماسی شنا نکنید.
·        هرگز با بزاق دهان لنزتان را مرطوب نکنید.
·        سعی کنید روزی چند بار جهت استراحت چشمتان لنزها را درآورید. این کار باعث می شود سالهای بیشتری بتوانید به راحتی از لنز تماسی استفاده کنید.
چه کسانی نباید از لنز تماسی استفاده کنند؟
اگر هر کدام از شرایط زیر را دارید، نباید از لنز تماسی استفاده کنید:
 • عفونت های مکرر چشم
 • آلرژی های شدید
 • خشکی چشم مقاوم به درمان
 • محیط کار خیلی غبارآلود
 • ناتوانی در گذاشتنن لنز و مراقبت از آن
آیا من می توانم از لنز تماسی استفاده کنم؟
 
چشم پزشکی را که در زمینه تجویز لنز تماسی متبحر است، انتخاب کنید و راجع به استفاده از لنز و توقعتان از لنز با او بحث و مشورت کنید. چشم پزشک می تواند مشکلات چشمی شمارا تشخیص داده و درمان کند تا بتوانیدبدون خطر از لنزتان استفاده کنید و اگر در طی استفاده از لنز برای شما مشکلی ایجاد شد، انرا برطرف می کند.
 
 
 
شما باید تمایل و رغبتتان را برای استفاده و نگهداری از لنز تماسی بسنجید و در صورت تمایل مناسب و تأ ئید پزشکتان اقدام به تهیه لنز کنید.
 
 

داستان پیدایش و تکامل عینک

اثرات مضر اشعه ماوراء بنفش نور خورشید بر چشم انسان

حفاظت از چشم در برابر نور آفتاب تابستان

انتخاب عینک طبی

انتخاب عینک آفتابی مناسب

لنزهای تماسی Contact Lenses

نحوه اصلاح بینائی با عینک و لنز تماسی

ارتوکراتولوژی(شکل دهی مجدد قرنیه با لنز تماسی)

خستگی چشم در هنگام کار با کامپیوتر

شرایط چشمی معافیت از سربازی(آیین نامه جدید معاینه و معافیت پزشکی خدمت سربازی )

گواهینامه رانندگی

روز جهانی بینایی

چهارشنبه سوری و نکات ایمنی(بیایید با رعایت نکات ایمنی، شب چهارشنبه شاد اما کم خطری راتجربه کنیم!)

سیگار و چشم( اثرات مضر سیگار بر قسمتهای مختلف چشم)

الکل و چشم (تأثیر الکل برسیستم بینایی)

حاملگی و چشم (تغییرات و بیماریهای چشم در زمان حاملگی  Pregnancy & Eye)

داروی راکوتان و چشم

بنیانگذار علم چشم پزشکی در ایران(پروفسور محمدقلی شمس)

باورهای درست و نادرست درباره چشم

سر درد و چشم Headache & Eye